KYOCERA AVX F931C227KNC
Part No.:
F931C227KNC
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
F931C227KNC.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Shipping
F931C227KNC Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)