KYOCERA AVX F931A106MBA
Part No.:
F931A106MBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
F931A106MBA.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 10V 1411
Shipping
F931A106MBA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F93
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.091" (2.30mm)