Infineon Technologies F445MR12W1M1B76BPSA1
Part No.:
F445MR12W1M1B76BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
F445MR12W1M1B76BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V 25A AG-EASY1B
Shipping
F445MR12W1M1B76BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™ CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 25A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1840pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)