Techflex F360.75BK50
Part No.:
F360.75BK50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
F360.75BK50.pdf
Description:
SLEEVING 0.75" ID PET 50' BLACK
Shipping
F360.75BK50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
F360°
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside:
0.810" (20.57mm)
Material:
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:
-70°C ~ 125°C