Ohmite F30J500E
Part No.:
F30J500E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
F30J500E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 30W
Shipping
F30J500E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Stackohm® 250
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
30W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:
1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.563" (14.29mm)