Cornell Dubilier Knowles F220B113JM
Part No.:
F220B113JM
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
F220B113JM.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
F220B113JM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
F2
Package/Case:
Rectangular Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.011 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Lead Spacing:
1.625" (41.28mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
3.109" L x 1.250" W (78.97mm x 31.75mm)
Height - Seated (Max):
1.813" (46.05mm)