Ohmite F20J12K5
Part No.:
F20J12K5
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
F20J12K5.pdf
Description:
RES CHAS MNT 12.5K OHM 5% 20W
Shipping
F20J12K5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Stackohm® 250
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
12.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:
2.000" L x 0.375" W (50.80mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.375" (9.53mm)