Sensata-Crydom F1892CAD400
Part No.:
F1892CAD400
Datasheet:
F1892CAD400.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 90A MODULE
Shipping
F1892CAD400 Specifications
Product Status:
Not For New Designs
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
90A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 270 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C