Sensata-Crydom F1857CAD600
Part No.:
F1857CAD600
Datasheet:
F1857CAD600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 55A MODULE
Shipping
F1857CAD600 Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 165 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C