Sensata-Crydom F1842RD1000
Part No.:
F1842RD1000
Category:
Diode Arrays
Datasheet:
F1842RD1000.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1000V 40A MODULE
Shipping
F1842RD1000 Specifications
Product Status:
Not For New Designs
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 120 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C