Sensata-Crydom F1842HD600
Part No.:
F1842HD600
Category:
SCRs - Modules
Datasheet:
F1842HD600.pdf
Description:
MODULE SCR/DIODE 40A 240VAC
Shipping
F1842HD600 Specifications
Series:
F18
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)