Sensata-Crydom F1842CAD1200
Part No.:
F1842CAD1200
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
F1842CAD1200.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 40A MODULE
Shipping
F1842CAD1200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 120 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C