Sensata-Crydom F1827RD1600
Part No.:
F1827RD1600
Datasheet:
F1827RD1600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 25A MODULE
Shipping
F1827RD1600 Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 75 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C