Sensata-Crydom F1827CAD1200
Part No.:
F1827CAD1200
Category:
Diode Arrays
Datasheet:
F1827CAD1200.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 25A MODULE
Shipping
F1827CAD1200 Specifications
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 75 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C