Mechatronics Fan Group F1238H24B3-FS
Part No.:
F1238H24B3-FS
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
F1238H24B3-FS.pdf
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE
Shipping
F1238H24B3-FS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
F1238-S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 119mm L x 119mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
115.0 CFM (3.22m³/min)
Static Pressure:
0.250 in H2O (62.3 Pa)