Mechatronics Fan Group F1238E12BT-FH
Part No.:
F1238E12BT-FH
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
F1238E12BT-FH.pdf
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC TERM
Shipping
F1238E12BT-FH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
F1238-H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 119mm L x 119mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
121.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure:
0.330 in H2O (82.2 Pa)