Eaton - Bussmann Electrical Division F02A250V1AS
Part No.:
F02A250V1AS
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet:
F02A250V1AS.pdf
Description:
MILITARY MIL-F-15160/02
Shipping
F02A250V1AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
F02A
Package / Case:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
1A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)