TDK-Lambda EZA11K-320240
Part No.:
EZA11K-320240
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
EZA11K-320240.pdf
Description:
DC/DC CNVRTR 240V 320V 11000W
Shipping
EZA11K-320240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Bidirectional
Voltage - Input (Min):
150V / 240V
Voltage - Input (Max):
300V / 400V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
240V / 320V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
45.8A / 34.4A
Power (Watts):
11000W
Voltage - Isolation:
2.2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
95%
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
16.65" L x 15.75" W x 1.72" H (422.8mm x 400.0mm x 43.6mm)