KEMET EXV227M035S9MAA
Part No.:
EXV227M035S9MAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EXV227M035S9MAA.pdf
Description:
CAP ALUM SMD 105C
Shipping
EXV227M035S9MAA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
EXV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
600 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)