TE Connectivity Laird EXR400BN
Part No.:
EXR400BN
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXR400BN.pdf
Description:
RF ANT 410MHZ WHIP TILT BNC MALE
Shipping
EXR400BN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
EXR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
410MHz
Frequency Range:
400MHz ~ 420MHz
Antenna Type:
Whip, Tilt
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
50 W
Features:
Termination:
BNC Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
6.950" (176.53mm)