TE Connectivity Laird EXR144BN
Part No.:
EXR144BN
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXR144BN.pdf
Description:
RF ANT 146MHZ WHIP TILT BNC MALE
Shipping
EXR144BN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
EXR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
146MHz
Frequency Range:
144MHz ~ 148MHz
Antenna Type:
Whip, Tilt
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
50 W
Features:
Termination:
BNC Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
8.000" (203.20mm)