Eaton - Electronics Division EXM10-20-1P
Part No.:
EXM10-20-1P
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
EXM10-20-1P.pdf
Description:
FUSE EV 20A 800VDC 1P TERM
Shipping
EXM10-20-1P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXM10
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)