TE Connectivity Laird EXH160SF
Part No.:
EXH160SF
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXH160SF.pdf
Description:
RF ANT 160MHZ WHIP STR SMA FEM
Shipping
EXH160SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
EXH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
160MHz
Frequency Range:
155MHz ~ 165MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
50 W
Features:
Termination:
SMA Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
10.500" (266.70mm)