TE Connectivity Laird EXD420SF
Part No.:
EXD420SF
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXD420SF.pdf
Description:
RF ANT 435MHZ WHIP STR SF CONN
Shipping
EXD420SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
EXD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
435MHz
Frequency Range:
420MHz ~ 450MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
Features:
Termination:
SF
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
3.590" (91.19mm)