Eaton - Electronics Division EXC14-60-SCT
Part No.:
EXC14-60-SCT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
EXC14-60-SCT.pdf
Description:
FUSE EV 60A 800VDC SCT TERM
Shipping
EXC14-60-SCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXC14
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
60A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)