TE Connectivity Laird EXB155PL
Part No.:
EXB155PL
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXB155PL.pdf
Description:
RF ANT 159MHZ WHIP STR PL CONN
Shipping
EXB155PL Specifications
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
159MHz
Frequency Range:
155MHz ~ 164MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
0dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
PL
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
6.300" (160.02mm)