TE Connectivity Laird EXB144SFJ
Part No.:
EXB144SFJ
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
EXB144SFJ.pdf
Description:
RF ANT 146MHZ WHIP STR SFJ CONN
Shipping
EXB144SFJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
EXB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
146MHz
Frequency Range:
144MHz ~ 148MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
0dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
SFJ
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
6.900" (175.26mm)