Stackpole Electronics Inc EWT25JB2R00
Part No.:
EWT25JB2R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EWT25JB2R00.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
Shipping
EWT25JB2R00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
EWT
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)