Stackpole Electronics Inc EWT225JB10K0
Part No.:
EWT225JB10K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EWT225JB10K0.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 225W
Shipping
EWT225JB10K0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
EWT
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
225W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)