Samtec Inc. EW-05-14-T-S-860
Part No.:
EW-05-14-T-S-860
Datasheet:
EW-05-14-T-S-860.pdf
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-05-14-T-S-860 Specifications
Number of Positions:
5
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.860" (21.844mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)