Samtec Inc. EW-05-09-T-S-250
Part No.:
EW-05-09-T-S-250
Datasheet:
EW-05-09-T-S-250.pdf
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-05-09-T-S-250 Specifications
Number of Positions:
5
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)