Samtec Inc. EW-02-09-G-D-290
Part No.:
EW-02-09-G-D-290
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
EW-02-09-G-D-290.pdf
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Shipping
EW-02-09-G-D-290 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
4
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height:
0.290" (7.366mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)