Samtec Inc. EW-01-12-L-D-585
Part No.:
EW-01-12-L-D-585
Datasheet:
EW-01-12-L-D-585.pdf
Description:
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Shipping
EW-01-12-L-D-585 Specifications
Number of Positions:
2
Pitch:
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height:
0.585" (14.859mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)