Samtec Inc. EW-01-09-G-S-200
Part No.:
EW-01-09-G-S-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
EW-01-09-G-S-200.pdf
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Shipping
EW-01-09-G-S-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
1
Pitch:
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)