TE Connectivity Raychem Cable Protection EVSW-50/25-3-SP
Part No.:
EVSW-50/25-3-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
EVSW-50/25-3-SP.pdf
Description:
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO METER
Shipping
EVSW-50/25-3-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
EVSW
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
Enter Number of Meters in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied:
1.969" (50.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.984" (24.99mm)
Recovered Wall Thickness:
0.045" (1.14mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Flame Retardant
Color:
Orange
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
70°C