CR Technology EVSF1200-65
Part No.:
EVSF1200-65
Manufacturer:
CR Technology
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
EVSF1200-65.pdf
Description:
Thermal Pad (EverTherm)
Shipping
EVSF1200-65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CR Technology
Series:
EVSF
Packaging:
Sheet
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Outline:
200.00mm x 300.00mm
Thickness:
0.0394" (1.000mm)
Material:
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.1°C/W
Thermal Conductivity:
12W/m-K