Ohmite EVRT375ER47RJE
Part No.:
EVRT375ER47RJE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EVRT375ER47RJE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 1000W
Shipping
EVRT375ER47RJE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Euro-Power
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
47 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1000W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.008" Dia x 14.764" L (51.00mm x 375.00mm)