Panasonic Electronic Components EVQ-P2R02M
Part No.:
EVQ-P2R02M
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
EVQ-P2R02M.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Shipping
EVQ-P2R02M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
EVQP2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.02A @ 15VDC
Actuator Type:
Rectangular Button
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
2.10mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
J Lead
Outline:
4.70mm x 3.50mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Grounding Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C