Panasonic Electronic Components EVQ-21507K
Part No.:
EVQ-21507K
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
EVQ-21507K.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Shipping
EVQ-21507K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
EVQ2
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.02A @ 15VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.00mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C