Monolithic Power Systems Inc. EVM3810-QB-33-01A
Part No.:
EVM3810-QB-33-01A
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
EVM3810-QB-33-01A.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR MPM381033
Shipping
EVM3810-QB-33-01A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
1.2A
Regulator Topology:
2.5V ~ 6V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
3.5MHz