Eaton - Electronics Division EVM10-30-1P
Part No.:
EVM10-30-1P
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
EVM10-30-1P.pdf
Description:
FUSE EV 30A 500VDC 1P TERM
Shipping
EVM10-30-1P Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EVM10
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)