Ohmite EVFL375ER470JE
Part No.:
EVFL375ER470JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EVFL375ER470JE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 700W
Shipping
EVFL375ER470JE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Euro-Power
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
470 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
700W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets, Termination
Size / Dimension:
2.087" Dia x 14.685" L (53.00mm x 373.00mm)