Panasonic Electronic Components EVCXBC012B14
Part No.:
EVCXBC012B14
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
EVCXBC012B14.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Shipping
EVCXBC012B14 Specifications
Manufacturer:
Series:
EVCX
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
Number of Turns:
1.0
Features:
High Torque
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
280°
Resistive Material:
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.472" (12.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)