Monolithic Power Systems Inc. EVCS1806-S-5-30-00A
Part No.:
EVCS1806-S-5-30-00A
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
EVCS1806-S-5-30-00A.pdf
Description:
EVALUATION BOARD FOR MCS1806-5-3
Shipping
EVCS1806-S-5-30-00A Specifications
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±30A
Interface:
Sensitivity:
66mV/A
Voltage - Supply:
5V