Monolithic Power Systems Inc. EVCS1806-S-3-10-00A
Part No.:
EVCS1806-S-3-10-00A
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
EVCS1806-S-3-10-00A.pdf
Description:
EVALUATION BOARD FOR MCS1806-3-1
Shipping
EVCS1806-S-3-10-00A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±10A
Interface:
Sensitivity:
132mV/A
Voltage - Supply:
3.3V