ITT Cannon, LLC EVC-I-75A-600-P-20
Part No.:
EVC-I-75A-600-P-20
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
EVC-I-75A-600-P-20.pdf
Description:
CORD J1772 TO CBL 20.00' BLACK
Shipping
EVC-I-75A-600-P-20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
EVC
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Style:
Male Receptacle to Leads
1st Connector:
J1772
2nd Connector:
Cable
Number of Conductors:
3 Power, 2 Signal
Cord Type:
Wire Gauge:
Shielding:
Length:
20.00' (6.10m)
Approval Agency Marking:
CE, cUL, UL
Approved Countries:
Americas, Japan
Color:
Black
Voltage Rating:
240V, 600V
Current Rating (Amps):
75A
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C