Analog Devices Inc. EVAL-LT8350-AZ
Part No.:
EVAL-LT8350-AZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
EVAL-LT8350-AZ.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LT8350
Shipping
EVAL-LT8350-AZ Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Silent Switcher®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
12V
Voltage - Input:
2.5A
Regulator Topology:
3V ~ 40V
Frequency - Switching:
Buck-Boost
Contents:
350kHz