Infineon Technologies EVAL3KW50VPSUTOBO1
Part No.:
EVAL3KW50VPSUTOBO1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
EVAL3KW50VPSUTOBO1.pdf
Shipping
EVAL3KW50VPSUTOBO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
AC/DC, Primary and Secondary Side with PFC
Outputs and Type:
1 Isolated Output
Voltage - Output:
3 kW
Current - Output:
50V
Voltage - Input:
60A
Regulator Topology:
180 ~ 275 VAC