TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine EV600HVANM
Part No.:
EV600HVANM
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
EV600HVANM.pdf
Description:
CONTACTOR, SPST-NO, 12V COI
Shipping
EV600HVANM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
EV600, KILOVAC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
600 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Sealed - Hermetically
Termination Style:
Screw Terminal, Wire Leads
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
3.5 VDC