Infineon Technologies ETZ950N22P70HPSA1
Part No.:
ETZ950N22P70HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs
Package:
Module
Datasheet:
ETZ950N22P70HPSA1.pdf
Description:
SCR 2.2KV 1000A PB70ECO-1
Shipping
ETZ950N22P70HPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
2.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
923 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1000 A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
30000A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
135°C (TJ)